Depresje

Porady i informacje o depresji

Depresja poporodowa - fakty i porady

Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet. Może pojawić się do 12 miesięcy po porodzie, a trwać - nawet 2 lata. Ważna i konieczna jest szybka diagnoza tego stanu, a następnie - podjęcie leczenia.

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety w ciąży i po porodzie odbijają się nie tylko na wyglądzie, ale również na jej emocjach. Szacuje się, że nawet 80% pań po urodzeniu dziecka cierpi na tzw. baby blues, czyli okres przejściowego pogorszenia nastroju i wzmożonej płaczliwości. Niestety dla 10-20% kobiet stan ten, zamiast zniknąć, przeradza się w depresję poporodową. Jest to zaburzenie, które wymaga natychmiastowego leczenia. Bagatelizowane może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i samego dziecka.

Skąd się bierze depresja poporodowa?

Przyczyn depresji poporodowej należy upatrywać się w zmianach hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Istotne znaczenie ma również wysoki poziom stresu, który - zarówno podczas porodu, jak i po urodzeniu dziecka - towarzyszy każdej matce.

Dodatkowym czynnikiem, który może warunkować pojawienie się depresji poporodowej są także wcześniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym.

Czy to już depresja?

Kobieta, która cierpi na depresję poporodową ma objawy analogiczne do symptomów, charakterystycznych dla endogennej odmiany tego schorzenia.

Dodatkowym objawem zaburzeń tego rodzaju może być niechęć, agresja i złość wobec dziecka, spadek zainteresowania się maluchem.

Ponieważ matka z depresją poporodową może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również i dla dziecka, ważna jest szybka i trafna diagnoza. Opiera się ją o specjalne testy badające wystąpienie tego rodzaju zaburzenia. Choć najpopularniejszym narzędziem jest edynburska skala depresji poporodowej, stosuje się również inne testy, które pozwalają zdiagnozować tę chorobę.

Jak leczyć depresję po porodzie?

Depresję poporodową leczyć można zarówno za pomocą psychoterapii, jak i środków farmakologicznych. Podawanie leków stosuje się jedynie w ostateczności albo wtedy, gdy matka nie karmi już piersią. Psychoterapia (indywidualna jak i grupowa) jest zwykle jednak wystarczającą formą pomocy. Leczona w ten sposób depresja poporodowa może szybko ustąpić.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że choroba ta występuje znacznie częściej w przypadku kobiet, które miały już za sobą epizody stanów depresyjnych. Większe jest też prawdopodobieństwo pojawienia się depresji poporodowej i przy drugim dziecku w sytuacji, gdy pierwszy poród niósł ze sobą tego rodzaju schorzenie.

Jak długo to trwa?

Depresja poporodowa najczęściej pojawia się do trzech miesięcy po porodzie. Należy jednak mieć świadomość, że w wielu przypadkach może dać o sobie znać w ciągu 12 miesięcy.

Leczone zaburzenie trwa z reguły nie dłużej niż kilka miesięcy – maksymalnie do dwóch lat od porodu.