Depresje

Porady i informacje o depresji

Leczenie depresji - fakty i porady

W leczeniu depresji wykorzystuje się przede wszystkim farmakoterapię i psychoterapię, nierzadko sięgając po inne metody wspomagające efektywność terapii. Czas leczenia depresji oraz to czy dobrano skuteczne metody leczenia depresji zależą od konkretnego przypadku choroby.

Depresja jest chorobą i jak każde schorzenie wymaga leczenia. Zaburzenie nie przejdzie bowiem samoistnie. I choć z nieleczoną przypadłością można funkcjonować, dla pacjenta jest to życie trudne i nieszczęśliwe - na tyle, że nierzadko chorzy decydują się na krok ostateczny, czyli samobójstwo. Stąd też leczenie depresji we wszystkich jej stadiach, bez względu na rodzaj, jest tak istotne.

Jak leczyć depresję?

Leczenie depresji polega głównie na wykorzystaniu farmakoterapii oraz psychoterapii. W wielu przypadkach stosuje się połączenie obu metod, co przynosi najlepsze efekty - zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej. Dodatkowo eliminowanie tego zaburzenia wspomóc może ziołolecznictwo, akupunktura, koloroterapia, fototerapia.

Leki w leczeniu depresji

Leczyć depresję za pomocą farmaceutyków można wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że sama psychoterapia nie wystarczy, aby pacjent powrócił do zdrowia. Leki zaczynają działać w sposób widoczny po około 4 – 6 tygodniach od momentu rozpoczęcia terapii. Niestety większość środków podawanych w leczeniu depresji może wywierać negatywne działanie w postaci reakcji fizjologicznych organizmu. Pojawiają się trudności z zasypianiem, wzrasta masa ciała.

Na leki służące wyleczeniu tej choroby należy uważać również wtedy, gdy podaje się je dzieciom, które coraz częściej zapadają na tego rodzaju zaburzenia. Ostrożność wskazana jest także w przypadku farmakologicznego leczenia depresji u kobiet w ciąży.

Leczenie depresji w ramach psychoterapii

Psychoterapia to zespół technik psychologicznych, które mogą pomóc pacjentowi w depresji, a które opierają się o kontakt międzyludzki. Terapia ta obejmuje zarówno psychoterapię indywidualną, gdzie pacjent rozmawia i pracuje nad problemami z terapeutą, jak i psychoterapię grupową, gdzie leczniczym czynnikiem jest kontakt z innymi chorymi.

Alternatywne sposoby leczenia depresji

Jako środek wspomagający (nigdy jedyny) w leczeniu depresji można stosować ziołolecznictwo, aromaterapię, koloroterapię. W przypadku depresji zimowej popularna i skuteczna jest fototerapia.

Czas leczenia i rokowania

Na pytanie dotyczące tego, jak długo leczy się depresję, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pacjent chorobę tę przechodzi nieco inaczej. Są osoby, które dobrze reagują na środki farmaceutyczne, dzięki którym ich stan psychofizyczny wraca do normy już po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii. Ale są też i tacy pacjenci, u których farmakologiczne leczenie trwa latami, a efekty nie są widoczne.

Warto mieć świadomość, że zwalczenie depresji endogennej wcale nie oznacza, że całkowicie pozbyliśmy się problemu. Bardzo często zdarza się, że choroba powraca po kilku latach od zakończenia terapii. Czy w takiej sytuacji można założyć, że leczenie zaburzeń u pacjenta było sukcesem? Czy czas, w którym objawy się nie pojawiły można nazwać zdrowiem, czy jedynie okresem utajenia choroby?

Gdzie się leczyć?

Osoba, która podejrzewa u siebie depresję powinna zgłosić się do przychodni - najlepiej do lekarza psychiatry. Specjalista, na podstawie obszernego wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzonych testów, postawi odpowiednią diagnozę.

Na dalszym etapie pacjent kierowany jest na psychoterapię oraz jest zobligowany do przyjmowania odpowiednich leków.

Warto mieć świadomość, że czas oczekiwania na psychoterapię jest w Polsce długi. Jednak zawsze istnieje możliwość odpłatnego leczenia depresji - w prywatnych ośrodkach terapeutycznych, zlokalizowanych na terenie całego kraju.